Kelet-Ázsiából a Kárpát-medencébe – Hungarikumokkal a világ körül 8/4
Sepsiszentgyörgyi japán néprajzkutató, József Attila népiességéből írt disszertáció, és még sok más a legújabb adásban!
Magyarországon 1996 és 2007 között lehetett követni a japán profi ligát Gundel Takács Gábor és Várhegyi Ferenc közvetítésével.
Két kövér japán, alig ruhában megpróbálja kilökni egymást a körből – hogy mennyire helytelen ez a definíció, az kiderül a japánok nemzeti sportjával, vagyis a szumóval foglalkozó új weboldal, azaz a www.szumo.info tartalmaiból. Az oldal arra vállalkozik, hogy bemutassa ezt az egészen különleges és egyedülálló sportot, közösségi térként funkcionáljon a szumó és a rendkívül gazdag kulturális valamint történelmi vonatkozásai iránt érdeklődők számára, valamint kiemelten foglalkozik a szumó magyar vonatkozású eseményeivel is.
A szolnoki Tóth Attila 2005-ben, Masutoo névvel kezdte meg pályafutását a felkelő nap országában. Magyarországon 1996 és 2007 között az Eurosporton lehetett követni a japán profi ligát, akkoriban Gundel Takács Gábor és Várhegyi Ferenc voltak a szakkommentátorok, az ő közvetítésükkel láthattuk a szumótornákat. Május 7-én, pénteken este jelenik meg a Sószóró, vagyis a szumo.info podcastjának negyedik epizódja, melyben a két kiváló sportriporterrel utazhatnak vissza az időben a hallgatók. Ők mesélnek – többek közt – a sporthoz való viszonyukról, az első időkről és az akkori szumórajongó közösséggel való kapcsolatukról.
A magyar csapat
Rizs vagy só?
Gundel Takács Gábor így vall arról, hogy mi volt az első gondolata, amikor felkérték arra, hogy közvetítsen szumót: „Hát, fölszaladt a szemöldököm, mert fogalmam sem volt, mint ahogy akkoriban Magyarországon senkinek, hogy mi ez a szumó, (…) úgyhogy nagy izgalommal vágtunk bele, aztán utána nem csak én szerettem meg, hanem a nézők is. Akkoriban nagyon nehezen tudtunk információt gyűjteni a szumóról, örültünk, ha hozzájutottunk egy-egy cikkhez, vagy bármilyen információhoz…
Az első, és legnagyobb kérdés az volt, hogy akkor most ezek a szumósok végső soron mit szórnak?
És akkor voltak a rizspártiak, meg a sópártiak…”
A szumóközvetítés népszerű volt az emberek körében, ezáltal a kommentátorok is sok különös és furcsa helyzetbe keveredtek, melyről Várhegyi Ferenc így mesél: „Elmentem sebészorvoshoz, valami apró sérüléssel – már magam sem emlékszem pontosan – a lényeg, hogy megvizsgált, megnézte, mondta, hogy jól van, rendben van, nem kell levágni. Ezután pedig feltette a nagy kérdést: »Na jó, beszéljünk lényeges dolgokról. Mi van a szumóval?« (…) De még egy-két hónappal ezelőtt is (talán a hentesnél?) rákérdeztek, hogy mi van a szumóval, merthogy ők emlékeznek rá, hogy annak idején… 2007 óta nincs szumóközvetítés! Most 2021-et írunk, és még mindig emlékeznek...”
Profi szumótorna
Május 9-én két különleges program is követhető lesz az oldalon. Az egyik a májusi profi szumótorna, azaz a Natsu Basho első napja, mely kiváló csatlakozási pontnak tűnik azok számára, akik szeretnének megismerkedni a sportággal! A másik nem a profi japán ligához kapcsolódik, hanem a sportág amatőr verziójához, melyet hazánkban is űznek, s éppen ezen a napon zajlik majd az a válogatóverseny,
De megismerhetjük a topbirkózókat is, illetve villáminterjú készül Ancsin Lászlóval, a Magyar Sumo Szakszövetség elnökével az amatőr szumó jelenlegi helyzetéről.